Jak rychle zhubnout

28.12.2021

Protože jste klikli na tenhle článek, buď vás zajímá, jak se rychle zbavit otravných kil navíc nebo se ze zvědavosti chcete podívat, jaké rady se tu dočtete. Doufám, že čtení dnešního článku vás přesvědčí o správné cestě.

Řekněme si to hned a narovinu - rychle zhubnout jde. Akorát za to zaplatíte cenu poměrně vysokou (ne nutně v penězích💵). Samozřejmě, že pomocí hladovek nebo všemožných diet je možné zhubnout během pár dní až týdnů, ale rozhodně vám to nedoporučuji. Naopak, radím vám, nedělejte to, vážně to za to nestojí.

Co se totiž stane, i když se vám podaří rychle zhubnout? No, nejpravděpodobnější scénář je ten, že při té přísné dietě budete podráždění, nervózní, špatně soustředění, nebudete moct usnout, ale zároveň budete unavení. Díky těmto nepříjemným pocitům se nebudete moct dočkat, až ta dieta skončí - ještě, že trvá jenom pár dní! Pak už vás čeká šťastný život v krásném a štíhlém těle. Jenže když dieta skončí, jen těžko se udržíte a velmi pravděpodobně se vrátíte ke svým starým zvykům, což způsobí přibírání. A to už přichází tolikrát skloňovaný jojo efekt - ručička na váze pravděpodobně povyskočí ještě o něco výš než před dietou. Navíc se budete cítit beznadějně, protože se to (zase) nepovedlo.

,,Tak když se to nepodařilo, tak se aspoň odměním porcí dortíku navíc, stejně nikdy nebudu modelka."

Předchozí větou jsem popsala tzv. černobílé myšlení - buď všechno nebo nic. Jinými slovy - možná si říkáte, že buď budete prostě tlustá/ý a nebo štíhlá/ý - a to přesně tak, jak jste si vždy představoval/a. Jenže právě tohle myšlení vás drží zpátky a způsobuje vám nepříjemnosti s hubnutím. Zapomeňte na buď a nebo! I když zhubnete ,,jenom" pár kilo a potrvá vám to
x měsíců, není to neúspěch a selhání! Je to přesný opak - je to úspěch a cesta k lepšímu zdraví.

Možná vás napadlo, že vy to vydržíte, že vy to zvládnete. Začnete dietou, ta vám pomůže rychle se zbavit toho nejhoršího, a pak prostě najedete na zdravé koleje. Myšlenka je to dobrá, jenže šance, že po skončení diety ze dne na den úplně změníte váš životní styl, je mizivá. Vždyť chodíte do práce (školy), máte děti a spoustu starostí. Proto je mnohem pohodlnější nemuset tolik přemýšlet a vrátit se k tomu, co je zavedené a tak dobře známé.

Jaké je tedy řešení? Hubněte rozumně a postupujte po menších krocích, dávejte si reálné cíle. Raději pomalu a jistě, než rychle a zběsile. Pokud třeba máte rádi sladké, nezakazujte si všechny oblíbené dobroty hned ze dne na den. Zkuste si na začátek dát např. poloviční porci nebo snížit množství cukru v domácí bábovce, nemusíte hned vynechat cukr úplně. Postupně pak budete ,,nezdravé" ubírat nebo nahrazovat tak, aby to vyhovovalo vám. Stejně tak je to s pohybem. Místo toho, abyste si dali novoroční předsevzetí, že budete každý den běhat 20 kilometrů, začněte pomalu. Pokud nejste na pohyb zvyklí, začněte pravidelnými procházkami, které můžete postupně prodlužovat nebo chodit v náročnějším terénu.

Nestyďte se požádat o pomoc. Řekněte o svém záměru hubnout svým blízkým, přátelům - můžete společně sportovat, vařit nebo sdílet úspěchy (i neúspěchy). Jestli si ale nevíte rady, navštivte odborníka, není to ostuda :).

Zdroj obázku: www.freepik.com