Zdraví vs. vzhled

01.11.2021

V dnešním článku se chci věnovat tomu, jak vnímáme naše tělo, jak chceme vypadat a proč.

Při nutričních konzultacích se často setkávám s lidmi, kteří přichází zejména kvůli změně vzhledu - to je naprosto v pořádku a pochopitelné. Každého z nás zajímá, jak vypadáme, chceme se cítit dobře a sebevědomě v našem těle. Zastávám ale názor, že i změna kvůli vzhledu by měla probíhat hlavně s ohledem na Vaše zdraví!

Je v podstatě nemožné vyhnout se zdánlivě dokonalým lidem, se kterými se porovnáváme. Ať už na nás shlížejí z reklam v televizi, billboardů, ze sociálních sítí nebo je pozorujeme cestou do práce v městské dopravě. Když brouzdáte internetem a narážíte na fotky nebo videa naprosto skvěle vypadajících žen nebo mužů, kteří často udílejí rady, jak docílit vypracovaných svalů, jako mají oni, zeptejte se sami sebe: ,,Proč bych měl/a chtít takhle vypadat? Budu potom šťastnější? Jak to změní můj život? Je to vlastně vůbec zdravé?" A samozřejmě: "Jsou na fotkách reální lidé? Není možné, že fotky jsou jen šikovně upravené?"

Přestože se na Vás z obrazovky směje kráska nebo krasavec zářící štěstím na pláži se sklenkou hubnoucího nápoje v ruce, neznamená to, že dotyčná/ý je skutečně šťastná/ý, zdravá/ý, spokojená/ý a že byste to měl/a dělat i Vy.

Možná si teď říkáte: ,,Já ale fakt budu šťastnější, když zhubnu". Na tom není nic špatného a je to dost dobře možné 😊! Znovu Vás ale prosím, dělejte vše s ohledem na své zdraví! Třeba se budete cítit naprosto skvěle první dny, týdny, měsíce, ale klidně i roky poté, co najedete na přísnou "ultrazdravou" dietu nebo životní styl. Neznamená to ale, že to tak bude jednou provždycky. Naše tělo je naprosto úžasné a samo se snaží všechno uvést do rovnováhy, takže si dlouho nemusíme všimnout, že cokoli není v pořádku.

Nechci ale strašit a tvrdit, že jakákoli odchylka od běžné stravy musí být nutně škodlivá. SPRÁVNĚ, důrazně opakuji SPRÁVNĚ sestavená třeba vegetariánská strava může být pro některé jedince velmi prospěšná.

Ke zhubnutí a ke zdraví nevede jen jedna cesta, a protože jsme každý originál, pro každého bude cesta trošku jiná. Někdo tuto obraznou cestu projde rychleji, jiný pomaleji. Je to normální a přirozené. Nechvátejte na sebe a buďte k sobě přívětiví.

Dovolte mi nabídnout Vám mou pomocnou ruku při Vaší cestě k Vašemu zdravějšímu já. Ráda se stanu Vaší oporou a budu se snažit, aby Vaše změna byla nejenom efektivní, ale v první řadě zdravá.